Added Removed

15-04 15:52 Andemeskel, Awet
(Israel Cycling Academy)
15-04 15:52 Avila, Edwin
(Israel Cycling Academy)
15-04 15:52 Bidard, François
(AG2R La Mondiale)
15-04 15:52 Chevrier, Clément
(AG2R La Mondiale)
15-04 15:52 Díaz, José Manuel
(Israel Cycling Academy)
15-04 15:52 Foliforov, Alexander
(Gazprom - RusVelo)
15-04 15:52 Gamper, Mario
(Tirol Cycling Team)
15-04 15:52 Goldstein, Omer
(Israel Cycling Academy)
15-04 15:52 Knapp, Daniel
(Tirol Cycling Team)
15-04 15:52 Kobernyak, Evgeny
(Gazprom - RusVelo)
15-04 15:52 Kozonchuk, Dmitriy
(Gazprom - RusVelo)
15-04 15:52 Lemus, Luis
(Israel Cycling Academy)
15-04 15:52 Rovny, Ivan
(Gazprom - RusVelo)
15-04 15:52 Sagiv, Guy
(Israel Cycling Academy)
15-04 15:52 Shilov, Sergey
(Gazprom - RusVelo)
15-04 15:52 Vlasov, Alexander
(Gazprom - RusVelo)
15-04 11:22 Olivier, Daan
(Team LottoNL - Jumbo)
15-04 11:22 Powless, Neilson
(Team LottoNL - Jumbo)
15-04 11:15 Barceló, Fernando
(Euskadi Basque Country - Murias)
15-04 11:15 Irizar, Julen
(Euskadi Basque Country - Murias)
15-04 11:15 Rodríguez, Oscar
(Euskadi Basque Country - Murias)
15-04 11:15 Samitier, Sergio
(Euskadi Basque Country - Murias)
14-04 13:09 Agnoli, Valerio
(Bahrain - Merida)
14-04 13:09 Pibernik, Luka
(Bahrain - Merida)
14-04 12:57 Bisolti, Alessandro
(Androni Giocattoli - Sidermec)
14-04 12:57 Cattaneo, Mattia
(Androni Giocattoli - Sidermec)
13-04 18:01 Koshevoy, Ilia
(Wilier Triestina - Selle Italia)
13-04 18:01 Raggio, Luca
(Wilier Triestina - Selle Italia)
13-04 18:01 Turrin, Alex
(Wilier Triestina - Selle Italia)
13-04 18:01 Zhupa, Eugert
(Wilier Triestina - Selle Italia)
13-04 10:10 Bagioli, Nicola
(Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
13-04 10:10 Hatsuyama, Sho
(Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
13-04 1:02 Brożyna, Piotr
(CCC Sprandi Polkowice)
13-04 1:02 Koch, Jonas
(CCC Sprandi Polkowice)
13-04 1:02 Owsian, Lukasz
(CCC Sprandi Polkowice)
13-04 1:02 Paluta, Michał
(CCC Sprandi Polkowice)
13-04 1:02 Sisr, Frantisek
(CCC Sprandi Polkowice)
13-04 1:02 Taciak, Mateusz
(CCC Sprandi Polkowice)
12-04 1:50 Amici, Alberto
(Biesse Carrera Gavardo )
12-04 1:50 Bernardinetti, Marco
(Amore e Vita - Prodir)
12-04 1:50 Conci, Nicola
(Trek - Segafredo)
12-04 1:50 Covili, Luca
(Amore e Vita - Prodir)
12-04 1:50 Piccot, Michel
(Biesse Carrera Gavardo )
12-04 1:50 Sobrero, Matteo
(Dimension Data for Qhubeka)
12-04 1:45 Adamietz, Johannes
(Tirol Cycling Team)
12-04 1:45 Antunes, Amaro
(CCC Sprandi Polkowice)
12-04 1:45 Arslanov, Ildar
(Gazprom - RusVelo)
12-04 1:45 Avila, Edwin
(Israel Cycling Academy)
12-04 1:45 Ballerini, Davide
(Androni Giocattoli - Sidermec)
12-04 1:45 Battaglin, Enrico
(Team LottoNL - Jumbo)
12-04 1:45 Bennett, George
(Team LottoNL - Jumbo)
12-04 1:45 Berhane, Natnael
(Team Dimension Data)
12-04 1:45 Bilbao, Pello
(Astana Pro Team)
12-04 1:45 Bizkarra, Mikel
(Euskadi Basque Country - Murias)
12-04 1:45 Bonnet, William
(Groupama - FDJ)
12-04 1:45 Bou, Joan
(Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
12-04 1:45 Bouwman, Koen
(Team LottoNL - Jumbo)
12-04 1:45 Brkic, Benjamin
(Tirol Cycling Team)
12-04 1:45 Brożyna, Piotr
(CCC Sprandi Polkowice)
12-04 1:45 Busato, Matteo
(Wilier Triestina - Selle Italia)
12-04 1:45 Cattaneo, Mattia
(Androni Giocattoli - Sidermec)
12-04 1:45 Cherel, Mikael
(AG2R La Mondiale)
12-04 1:45 Cherkasov, Nikolay
(Gazprom - RusVelo)
12-04 1:45 Chevrier, Clément
(AG2R La Mondiale)
12-04 1:45 Conti, Valerio
(UAE Team Emirates)
12-04 1:45 Cunego, Damiano
(Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
12-04 1:45 De La Cruz, David
(Team Sky)
12-04 1:45 Deignan, Philip
(Team Sky)
12-04 1:45 Dupont, Hubert
(AG2R La Mondiale)
12-04 1:45 Durasek, Kristijan
(UAE Team Emirates)
12-04 1:45 Earle, Nathan
(Israel Cycling Academy)
12-04 1:45 Eenkhoorn, Pascal
(Team LottoNL - Jumbo)
12-04 1:45 Eibegger, Markus
(Team Felbermayr Simplon Wels)
12-04 1:45 Elissonde, Kenny
(Team Sky)
12-04 1:45 Feng, Chun Kai
(Bahrain - Merida)
12-04 1:45 Firsanov, Sergey
(Gazprom - RusVelo)
12-04 1:45 Florez, Miguel Eduardo
(Wilier Triestina - Selle Italia)
12-04 1:45 Foliforov, Alexander
(Gazprom - RusVelo)
12-04 1:45 Fortin, Filippo
(Team Felbermayr Simplon Wels)
12-04 1:45 Frapporti, Marco
(Androni Giocattoli - Sidermec)
12-04 1:45 Friedrich, Marco
(Tirol Cycling Team)
12-04 1:45 Froome, Chris
(Team Sky)
12-04 1:45 Gamper, Mario
(Tirol Cycling Team)
12-04 1:45 Gavazzi, Francesco
(Androni Giocattoli - Sidermec)
12-04 1:45 Geniez, Alexandre
(AG2R La Mondiale)
12-04 1:45 González, Aitor
(Euskadi Basque Country - Murias)
12-04 1:45 Hatsuyama, Sho
(Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
12-04 1:45 Henao, Sebastián
(Team Sky)
12-04 1:45 Hermans, Ben
(Israel Cycling Academy)
12-04 1:45 Hirt, Jan
(Astana Pro Team)
12-04 1:45 Hoecke, Gijs Van
(Team LottoNL - Jumbo)
12-04 1:45 Irizar, Julen
(Euskadi Basque Country - Murias)
12-04 1:45 Iturria, Mikel
(Euskadi Basque Country - Murias)
12-04 1:45 Janse van Rensburg, Jacques
(Team Dimension Data)
12-04 1:45 Jauregui, Quentin
(AG2R La Mondiale)
12-04 1:45 Koshevoy, Ilia
(Wilier Triestina - Selle Italia)
12-04 1:45 Krizek, Matthias
(Team Felbermayr Simplon Wels)
12-04 1:45 Kudus, Merhawi
(Team Dimension Data)
12-04 1:45 Kuss, Sepp
(Team LottoNL - Jumbo)
12-04 1:45 Lehner, Daniel
(Team Felbermayr Simplon Wels)
12-04 1:45 Lemus, Luis
(Israel Cycling Academy)
12-04 1:45 Ludvigsson, Tobias
(Groupama - FDJ)
12-04 1:45 Masakazu, Ito
(Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
12-04 1:45 Masnada, Fausto
(Androni Giocattoli - Sidermec)
12-04 1:45 Meintjes, Louis
(Team Dimension Data)
12-04 1:45 Monaco, Alessandro
(Nazionale Italiana)
12-04 1:45 Montaguti, Matteo
(AG2R La Mondiale)
12-04 1:45 Morton, Lachlan
(Team Dimension Data)
12-04 1:45 Mosca, Jacopo
(Wilier Triestina - Selle Italia)
12-04 1:45 Nakane, Hideto
(Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
12-04 1:45 Nibali, Antonio
(Bahrain - Merida)
12-04 1:45 Nibali, Vincenzo
(Bahrain - Merida)
12-04 1:45 Niemiec, Przemyslaw
(UAE Team Emirates)
12-04 1:45 Niv, Guy
(Israel Cycling Academy)
12-04 1:45 O'Connor, Ben
(Team Dimension Data)
12-04 1:45 Owsian, Lukasz
(CCC Sprandi Polkowice)
12-04 1:45 Padun, Mark
(Bahrain - Merida)
12-04 1:45 Paluta, Michał
(CCC Sprandi Polkowice)
12-04 1:45 Petilli, Simone
(UAE Team Emirates)
12-04 1:45 Pibernik, Luka
(Bahrain - Merida)
12-04 1:45 Pluciński, Leszek
(CCC Sprandi Polkowice)
12-04 1:45 Powless, Neilson
(Team LottoNL - Jumbo)
12-04 1:45 Pozzovivo, Domenico
(Bahrain - Merida)
12-04 1:45 Preidler, Georg
(Groupama - FDJ)
12-04 1:45 Puccio, Salvatore
(Team Sky)
12-04 1:45 Rabitsch, Stephan
(Team Felbermayr Simplon Wels)
12-04 1:45 Ravasi, Edward
(UAE Team Emirates)
12-04 1:45 Reichenbach, Sébastien
(Groupama - FDJ)
12-04 1:45 Rosa, Diego
(Team Sky)
12-04 1:45 Rovny, Ivan
(Gazprom - RusVelo)
12-04 1:45 Roy, Jérémy
(Groupama - FDJ)
12-04 1:45 Rybalkin, Aleksei
(Gazprom - RusVelo)
12-04 1:45 Sagiv, Guy
(Israel Cycling Academy)
12-04 1:45 Samitier, Sergio
(Euskadi Basque Country - Murias)
12-04 1:45 Sanchez, Luis Leon
(Astana Pro Team)
12-04 1:45 Santaromita, Ivan
(Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
12-04 1:45 Schinnagel, Johannes
(Tirol Cycling Team)
12-04 1:45 Schlegel, Michal
(CCC Sprandi Polkowice)
12-04 1:45 Schlemmer, Lukas
(Team Felbermayr Simplon Wels)
12-04 1:45 Shilov, Sergey
(Gazprom - RusVelo)
12-04 1:45 Sosa, Ivan
(Androni Giocattoli - Sidermec)
12-04 1:45 Stalnov, Nikita
(Astana Pro Team)
12-04 1:45 Stosz, Patryk
(CCC Sprandi Polkowice)
12-04 1:45 Torres, Rodolfo
(Androni Giocattoli - Sidermec)
12-04 1:45 Turek, Daniel
(Israel Cycling Academy)
12-04 1:45 Txoperena, Beñat
(Euskadi Basque Country - Murias)
12-04 1:45 Udondo, Gotzon
(Euskadi Basque Country - Murias)
12-04 1:45 Velasco, Simone
(Wilier Triestina - Selle Italia)
12-04 1:45 Venturini, Clément
(AG2R La Mondiale)
12-04 1:45 Villella, Davide
(Astana Pro Team)
12-04 1:45 Wang, Meiyin
(Bahrain - Merida)
12-04 1:45 Wildauer, Markus
(Tirol Cycling Team)
12-04 1:45 Zaccanti, Filippo
(Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
12-04 1:45 Zardini, Edoardo
(Wilier Triestina - Selle Italia)
12-04 1:45 Zeits, Andrey
(Astana Pro Team)
12-04 1:45 Zhupa, Eugert
(Wilier Triestina - Selle Italia)
12-04 1:45 Zimmermann, Georg
(Tirol Cycling Team)
12-04 1:45 Zoidl, Riccardo
(Team Felbermayr Simplon Wels)
10-04 16:23 Andreetta, Simone
(Bardiani CSF)
10-04 16:23 Carboni, Giovanni
(Bardiani CSF)
10-04 16:23 Ciccone, Giulio
(Bardiani CSF)
10-04 16:23 Orsini, Umberto
(Bardiani CSF)
10-04 16:23 Rota, Lorenzo
(Bardiani CSF)
10-04 16:23 Senni, Manuel
(Bardiani CSF)
10-04 16:23 Sterbini, Simone
(Bardiani CSF)
10-04 15:09 Grossschartner, Felix
(Bora - Hansgrohe)
10-04 15:09 Kolar, Michael
(Bora - Hansgrohe)
10-04 15:09 König, Leopold
(Bora - Hansgrohe)
10-04 15:09 Pelucchi, Matteo
(Bora - Hansgrohe)
10-04 15:09 Pfingsten, Christoph
(Bora - Hansgrohe)
10-04 15:09 Pöstlberger, Lukas
(Bora - Hansgrohe)
10-04 15:09 Saramotins, Aleksejs
(Bora - Hansgrohe)
10-04 15:09 Schwarzmann, Michael
(Bora - Hansgrohe)
24-03 10:06 Morabito, Steve
(Groupama - FDJ)
20-03 16:50 Visconti, Giovanni
(Bahrain - Merida)
31-01 10:04 Pinot, Thibaut
(Groupama - FDJ)
20-12 23:05 Lopez, Miguel Angel
(Astana Pro Team)
17-12 21:43 König, Leopold
(Bora - Hansgrohe)
17-12 21:21 Laengen, Vegard Stake
(UAE Team Emirates)
12-12 12:25 Nibali, Vincenzo
(Bahrain - Merida)
30-11 17:21 Antón, Igor
(Team Dimension Data)
24-11 12:43 Aru, Fabio
(UAE Team Emirates)

Tour of the Alps

Starts on | Riders: 140 | Startlist is final
Download startlist as pdf

Team Sky

1 Froome, Chris
2 Deignan, Philip
3 Elissonde, Kenny
4 De La Cruz, David
5 Henao, Sebastián
6 Puccio, Salvatore
7 Rosa, Diego

AG2R La Mondiale

11 Montaguti, Matteo
12 Geniez, Alexandre
13 Cherel, Mikael
14 Dupont, Hubert
15 Venturini, Clément
16 Bidard, François
17 Jauregui, Quentin

Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini

21 Cunego, Damiano
22 Bou, Joan
23 Bagioli, Nicola
24 Nakane, Hideto
25 Santaromita, Ivan
26 Zaccanti, Filippo
27 Masakazu, Ito

UAE Team Emirates

31 Aru, Fabio
32 Conti, Valerio
33 Durasek, Kristijan
34 Laengen, Vegard Stake
35 Niemiec, Przemyslaw
36 Petilli, Simone
37 Ravasi, Edward

Trek - Segafredo

41 Conci, Nicola

Biesse Carrera Gavardo

42 Amici, Alberto
47 Piccot, Michel

Nazionale Italiana

43 Monaco, Alessandro

Amore e Vita - Prodir

44 Covili, Luca
46 Bernardinetti, Marco

Dimension Data for Qhubeka

45 Sobrero, Matteo

Wilier Triestina - Selle Italia

51 Busato, Matteo
52 Florez, Miguel Eduardo
53 Mosca, Jacopo
54 Turrin, Alex
55 Velasco, Simone
56 Zardini, Edoardo
57 Raggio, Luca

Team Felbermayr Simplon Wels

61 Zoidl, Riccardo
62 Eibegger, Markus
63 Fortin, Filippo
64 Krizek, Matthias
65 Lehner, Daniel
66 Rabitsch, Stephan
67 Schlemmer, Lukas

Astana Pro Team

71 Lopez, Miguel Angel
72 Bilbao, Pello
73 Hirt, Jan
74 Sanchez, Luis Leon
75 Stalnov, Nikita
76 Villella, Davide
77 Zeits, Andrey

Euskadi Basque Country - Murias

81 Txoperena, Beñat
82 Bizkarra, Mikel
83 González, Aitor
84 Barceló, Fernando
85 Iturria, Mikel
86 Rodríguez, Oscar
87 Udondo, Gotzon

Tirol Cycling Team

91 Adamietz, Johannes
92 Brkic, Benjamin
93 Knapp, Daniel
94 Schinnagel, Johannes
95 Friedrich, Marco
96 Zimmermann, Georg
97 Wildauer, Markus

Bora - Hansgrohe

101 Grossschartner, Felix
102 Kolar, Michael
103 Saramotins, Aleksejs
104 Pelucchi, Matteo
105 Pfingsten, Christoph
106 Pöstlberger, Lukas
107 Schwarzmann, Michael

Team Dimension Data

111 Antón, Igor
112 Berhane, Natnael
113 Kudus, Merhawi
114 Meintjes, Louis
115 Morton, Lachlan
116 O'Connor, Ben
117 Janse van Rensburg, Jacques

Androni Giocattoli - Sidermec

121 Ballerini, Davide
122 Bisolti, Alessandro
123 Frapporti, Marco
124 Gavazzi, Francesco
125 Masnada, Fausto
126 Sosa, Ivan
127 Torres, Rodolfo

Team LottoNL - Jumbo

131 Battaglin, Enrico
132 Bennett, George
133 Bouwman, Koen
134 Eenkhoorn, Pascal
135 Kuss, Sepp
136 Olivier, Daan
137 Hoecke, Gijs Van

Groupama - FDJ

141 Pinot, Thibaut
142 Bonnet, William
143 Ludvigsson, Tobias
144 Morabito, Steve
145 Preidler, Georg
146 Reichenbach, Sébastien
147 Roy, Jérémy

Bahrain - Merida

151 Feng, Chun Kai
152 Nibali, Antonio
153 Padun, Mark
154 Agnoli, Valerio
155 Pozzovivo, Domenico
156 Visconti, Giovanni
157 Wang, Meiyin

Bardiani CSF

161 Andreetta, Simone
162 Carboni, Giovanni
163 Ciccone, Giulio
164 Orsini, Umberto
165 Rota, Lorenzo
166 Senni, Manuel
167 Sterbini, Simone

CCC Sprandi Polkowice

171 Antunes, Amaro
172 Koch, Jonas
173 Sisr, Frantisek
174 Taciak, Mateusz
175 Pluciński, Leszek
176 Schlegel, Michal
177 Stosz, Patryk

Gazprom - RusVelo

181 Firsanov, Sergey
182 Kobernyak, Evgeny
183 Arslanov, Ildar
184 Cherkasov, Nikolay
185 Kozonchuk, Dmitriy
186 Rybalkin, Aleksei
187 Vlasov, Alexander

Israel Cycling Academy

191 Andemeskel, Awet
192 Earle, Nathan
193 Hermans, Ben
194 Díaz, José Manuel
195 Niv, Guy
196 Goldstein, Omer
197 Turek, Daniel