Added Removed

30-04 17:10 Delaplace, Anthony
(Team Fortuneo - Samsic)
30-04 17:10 Firsanov, Sergey
(Gazprom - RusVelo)
30-04 17:10 Fonseca, Armindo
(Team Fortuneo - Samsic)
30-04 17:10 Gerts, Floris
(Roompot - Nederlandse Loterij)
30-04 17:10 Kittel, Marcel
(Team Katusha Alpecin)
30-04 17:10 Kurianov, Stepan
(Gazprom - RusVelo)
30-04 17:10 Lagutin, Sergey
(Gazprom - RusVelo)
30-04 17:10 Ledanois, Kevin
(Team Fortuneo - Samsic)
30-04 17:10 Moinard, Amaël
(Team Fortuneo - Samsic)
30-04 17:10 Schip, Jan-Willem van
(Roompot - Nederlandse Loterij)
30-04 17:10 Shilov, Sergey
(Gazprom - RusVelo)
30-04 17:10 Smit, Willie
(Team Katusha Alpecin)
30-04 17:10 Steels, Stijn
(Verandas Willems - Crelan)
30-04 17:10 Witte, Matthias De
(Verandas Willems - Crelan)
30-04 17:07 Dougall, Nic
(Team Dimension Data)
30-04 16:17 Dlamini, Nic
(Team Dimension Data)
30-04 15:41 Frison, Frederik
(Lotto Soudal)
30-04 15:41 Greipel, André
(Lotto Soudal)
30-04 15:41 Shaw, James
(Lotto Soudal)
30-04 15:41 Sieberg, Marcel
(Lotto Soudal)
30-04 15:41 Wouters, Enzo
(Lotto Soudal)
30-04 13:16 Brammeier, Matt
(Without team)
30-04 13:16 Dunne, Conor
(Aqua Blue Sport)
30-04 11:12 Antonini, Simone
(Wanty - Groupe Gobert)
30-04 11:12 Backaert, Frederik
(Wanty - Groupe Gobert)
30-04 11:12 Baugnies, Jérôme
(Wanty - Groupe Gobert)
30-04 11:12 Eiking, Odd Christian
(Wanty - Groupe Gobert)
30-04 11:12 Pasqualon, Andrea
(Wanty - Groupe Gobert)
30-04 11:12 Smith, Dion
(Wanty - Groupe Gobert)
30-04 11:12 Vanspeybrouck, Pieter
(Wanty - Groupe Gobert)
30-04 1:38 Daniel, Greg
(Trek - Segafredo)
30-04 1:38 Gogl, Michael
(Trek - Segafredo)
30-04 1:38 Poppel, Boy van
(Trek - Segafredo)
29-04 23:30 Agnoli, Valerio
(Bahrain - Merida)
29-04 23:30 Božič, Borut
(Bahrain - Merida)
29-04 23:30 Feng, Chun Kai
(Bahrain - Merida)
29-04 23:30 Gasparotto, Enrico
(Bahrain - Merida)
29-04 1:28 Lampaert, Yves
(Quick-Step Floors)
29-04 1:28 Serry, Pieter
(Quick-Step Floors)
29-04 1:27 Antunes, Amaro
(CCC Sprandi Polkowice)
29-04 1:27 Kump, Marko
(CCC Sprandi Polkowice)
29-04 1:27 Owsian, Lukasz
(CCC Sprandi Polkowice)
29-04 1:27 Paluta, Michał
(CCC Sprandi Polkowice)
29-04 1:27 Stosz, Patryk
(CCC Sprandi Polkowice)
28-04 10:01 Cima, Damiano
(Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
28-04 10:01 Cima, Imerio
(Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
28-04 10:01 Hatsuyama, Sho
(Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
26-04 19:14 Boasson Hagen, Edvald
(Team Dimension Data)
26-04 19:14 Dougall, Nic
(Team Dimension Data)
26-04 19:14 Ghebreigzabhier, Amanuel
(Team Dimension Data)
26-04 19:14 Kudus, Merhawi
(Team Dimension Data)
26-04 19:14 Pauwels, Serge
(Team Dimension Data)
26-04 19:14 Slagter, Tom-Jelte
(Team Dimension Data)
26-04 19:14 Thomson, Jay
(Team Dimension Data)
26-04 19:11 Deruette, Thomas
(WB Aqua Protect Veranclassic)
26-04 19:11 Vantomme, Maxime
(WB Aqua Protect Veranclassic)
26-04 19:06 Grosu, Eduard
(Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
26-04 19:06 Koch, Jonas
(CCC Sprandi Polkowice)
26-04 19:06 Tratnik, Jan
(CCC Sprandi Polkowice)
26-04 18:58 Kennaugh, Peter
(Bora - Hansgrohe)
26-04 18:58 Pfingsten, Christoph
(Bora - Hansgrohe)
26-04 18:58 Poljanski, Pawel
(Bora - Hansgrohe)
26-04 18:58 Saramotins, Aleksejs
(Bora - Hansgrohe)
26-04 18:58 Schillinger, Andreas
(Bora - Hansgrohe)
26-04 18:56 Cosnefroy, Benoît
(AG2R La Mondiale)
26-04 18:56 Gallopin, Tony
(AG2R La Mondiale)
26-04 15:20 Hofstetter, Hugo
(Cofidis Solutions Crédits)
26-04 15:20 Simon, Julien
(Cofidis Solutions Crédits)
26-04 15:20 Teklehaimanot, Daniel
(Cofidis Solutions Crédits)
26-04 15:20 Turgis, Anthony
(Cofidis Solutions Crédits)
20-04 20:39 Bonnamour, Franck
(Team Fortuneo - Samsic)
20-04 20:39 Delaplace, Anthony
(Team Fortuneo - Samsic)
20-04 20:39 Feillu, Brice
(Team Fortuneo - Samsic)
20-04 20:39 Fonseca, Armindo
(Team Fortuneo - Samsic)
20-04 20:39 Gérard, Arnaud
(Team Fortuneo - Samsic)
20-04 20:39 Lunke, Sindre
(Team Fortuneo - Samsic)
20-04 20:39 Vachon, Florian
(Team Fortuneo - Samsic)
20-04 20:38 Bie, Sean De
(Verandas Willems - Crelan)
20-04 20:38 Bondt, Dries De
(Verandas Willems - Crelan)
20-04 20:38 Duijn, Huub
(Verandas Willems - Crelan)
20-04 20:38 Livyns, Arjen
(Verandas Willems - Crelan)
20-04 20:38 Tanner, David
(Verandas Willems - Crelan)
20-04 20:38 Waeytens, Zico
(Verandas Willems - Crelan)
20-04 20:38 Witte, Matthias De
(Verandas Willems - Crelan)
20-04 20:37 Arslanov, Ildar
(Gazprom - RusVelo)
20-04 20:37 Boev, Igor
(Gazprom - RusVelo)
20-04 20:37 Canola, Marco
(Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
20-04 20:37 Cima, Damiano
(Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
20-04 20:37 Cima, Imerio
(Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
20-04 20:37 Kobayashi, Marino
(Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
20-04 20:37 Kozonchuk, Dmitriy
(Gazprom - RusVelo)
20-04 20:37 Kurianov, Stepan
(Gazprom - RusVelo)
20-04 20:37 Lobato, Juan José
(Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
20-04 20:37 Marangoni, Alan
(Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
20-04 20:37 Nych, Artem
(Gazprom - RusVelo)
20-04 20:37 Shilov, Sergey
(Gazprom - RusVelo)
20-04 20:37 Tizza, Marco
(Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini)
20-04 20:37 Trusov, Nikolay
(Gazprom - RusVelo)
20-04 20:36 Dunne, Conor
(Aqua Blue Sport)
20-04 20:36 Fenn, Andrew
(Aqua Blue Sport)
20-04 20:36 Gate, Aaron
(Aqua Blue Sport)
20-04 20:36 Hansen, Lasse Norman
(Aqua Blue Sport)
20-04 20:36 Jules, Justin
(WB Aqua Protect Veranclassic)
20-04 20:36 Kirsch, Alex
(WB Aqua Protect Veranclassic)
20-04 20:36 Koning, Peter
(Aqua Blue Sport)
20-04 20:36 Kreder, Michel
(Aqua Blue Sport)
20-04 20:36 Mortier, Julien
(WB Aqua Protect Veranclassic)
20-04 20:36 Pedersen, Casper
(Aqua Blue Sport)
20-04 20:36 Peyskens, Dimitri
(WB Aqua Protect Veranclassic)
20-04 20:36 Spengler, Lukas
(WB Aqua Protect Veranclassic)
20-04 20:36 Vantomme, Maxime
(WB Aqua Protect Veranclassic)
20-04 20:36 Warnier, Antoine
(WB Aqua Protect Veranclassic)
20-04 20:35 Bystrøm, Sven Erik
(UAE Team Emirates)
20-04 20:35 Consonni, Simone
(UAE Team Emirates)
20-04 20:35 Ferrari, Roberto
(UAE Team Emirates)
20-04 20:35 Ganna, Filippo
(UAE Team Emirates)
20-04 20:35 Kristoff, Alexander
(UAE Team Emirates)
20-04 20:35 Riabushenko, Alexandr
(UAE Team Emirates)
20-04 20:35 Troia, Oliviero
(UAE Team Emirates)
20-04 20:34 Bauhaus, Phil
(Team Sunweb)
20-04 20:34 Beppu, Fumiyuki
(Trek - Segafredo)
20-04 20:34 Bernard, Julien
(Trek - Segafredo)
20-04 20:34 Conci, Nicola
(Trek - Segafredo)
20-04 20:34 Frame, Alex
(Trek - Segafredo)
20-04 20:34 Fröhlinger, Johannes
(Team Sunweb)
20-04 20:34 Geschke, Simon
(Team Sunweb)
20-04 20:34 Hindley, Jai
(Team Sunweb)
20-04 20:34 Matthews, Michael
(Team Sunweb)
20-04 20:34 Poppel, Boy van
(Trek - Segafredo)
20-04 20:34 Rast, Grégory
(Trek - Segafredo)
20-04 20:34 Theuns, Edward
(Team Sunweb)
20-04 20:34 Walscheid, Max
(Team Sunweb)
20-04 20:33 Cras, Steff
(Team Katusha Alpecin)
20-04 20:33 Declercq, Tim
(Quick-Step Floors)
20-04 20:33 Gaviria, Fernando
(Quick-Step Floors)
20-04 20:33 Jakobsen, Fabio
(Quick-Step Floors)
20-04 20:33 Kišerlovski, Robert
(Team Katusha Alpecin)
20-04 20:33 Lammertink, Maurits
(Team Katusha Alpecin)
20-04 20:33 Martinelli, Davide
(Quick-Step Floors)
20-04 20:33 Mathis, Marco
(Team Katusha Alpecin)
20-04 20:33 Plus, Laurens De
(Quick-Step Floors)
20-04 20:33 Politt, Nils
(Team Katusha Alpecin)
20-04 20:33 Richeze, Maximiliano
(Quick-Step Floors)
20-04 20:33 Serry, Pieter
(Quick-Step Floors)
20-04 20:33 Smit, Willie
(Team Katusha Alpecin)
20-04 20:33 Spilak, Simon
(Team Katusha Alpecin)
20-04 20:33 Zabel, Rick
(Team Katusha Alpecin)
20-04 20:32 Frison, Frederik
(Lotto Soudal)
20-04 20:32 Greipel, André
(Lotto Soudal)
20-04 20:32 Hofland, Moreno
(Lotto Soudal)
20-04 20:32 Lambrecht, Bjorg
(Lotto Soudal)
20-04 20:32 Mertz, Rémy
(Lotto Soudal)
20-04 20:32 Naesen, Lawrence
(Lotto Soudal)
20-04 20:32 Sieberg, Marcel
(Lotto Soudal)
20-04 20:31 Ackermann, Pascal
(Bora - Hansgrohe)
20-04 20:31 Arashiro, Yukiya
(Bahrain - Merida)
20-04 20:31 Bennett, Sam
(Bora - Hansgrohe)
20-04 20:31 Bole, Grega
(Bahrain - Merida)
20-04 20:31 Božič, Borut
(Bahrain - Merida)
20-04 20:31 Buchmann, Emanuel
(Bora - Hansgrohe)
20-04 20:31 Feng, Chun Kai
(Bahrain - Merida)
20-04 20:31 García Cortina, Iván
(Bahrain - Merida)
20-04 20:31 Mühlberger, Gregor
(Bora - Hansgrohe)
20-04 20:31 Pfingsten, Christoph
(Bora - Hansgrohe)
20-04 20:31 Pibernik, Luka
(Bahrain - Merida)
20-04 20:31 Schillinger, Andreas
(Bora - Hansgrohe)
20-04 20:31 Wang, Meiyin
(Bahrain - Merida)
20-04 20:29 Ariesen, Tim
(Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team)
20-04 20:29 Ginneken, Sjoerd van
(Roompot - Nederlandse Loterij)
20-04 20:29 Goethem, Brian van
(Roompot - Nederlandse Loterij)
20-04 20:29 Meijers, Jeroen
(Roompot - Nederlandse Loterij)
20-04 20:29 Riesebeek, Oscar
(Roompot - Nederlandse Loterij)
20-04 20:29 Schip, Jan-Willem van
(Roompot - Nederlandse Loterij)
20-04 20:29 Weening, Pieter
(Roompot - Nederlandse Loterij)
20-04 20:27 Declercq, Benjamin
(Sport Vlaanderen - Baloise)
20-04 20:27 Deltombe, Kevin
(Sport Vlaanderen - Baloise)
20-04 20:27 Gestel, Dries Van
(Sport Vlaanderen - Baloise)
20-04 20:27 Hecke, Preben Van
(Sport Vlaanderen - Baloise)
20-04 20:27 Rooy, Kenneth Van
(Sport Vlaanderen - Baloise)
20-04 20:27 Sprengers, Thomas
(Sport Vlaanderen - Baloise)
20-04 20:27 Verwilst, Aaron
(Sport Vlaanderen - Baloise)
20-04 20:25 Bouhanni, Nacer
(Cofidis Solutions Crédits)
20-04 20:25 Claeys, Dimitri
(Cofidis Solutions Crédits)
20-04 20:25 Hofstetter, Hugo
(Cofidis Solutions Crédits)
20-04 20:25 Soupe, Geoffrey
(Cofidis Solutions Crédits)
20-04 20:25 Staeyen, Michael Van
(Cofidis Solutions Crédits)
20-04 20:25 Turgis, Anthony
(Cofidis Solutions Crédits)
20-04 20:25 Vanbilsen, Kenneth
(Cofidis Solutions Crédits)
20-04 20:24 Bagdonas, Gediminas
(AG2R La Mondiale)
20-04 20:24 Bakelants, Jan
(AG2R La Mondiale)
20-04 20:24 Barbier, Rudy
(AG2R La Mondiale)
20-04 20:24 Cosnefroy, Benoît
(AG2R La Mondiale)
20-04 20:24 Duval, Julien
(AG2R La Mondiale)
20-04 20:24 Gougeard, Alexis
(AG2R La Mondiale)
20-04 20:24 Naesen, Oliver
(AG2R La Mondiale)
20-04 20:24 Vandenbergh, Stijn
(AG2R La Mondiale)
19-04 20:12 Bakelants, Jan
(AG2R La Mondiale)
15-01 22:24 Lammertink, Maurits
(Team Katusha Alpecin)

Eschborn-Frankfurt

Starts on | Riders: 146 | Startlist is final
Download startlist as pdf

UAE Team Emirates

1 Kristoff, Alexander
2 Bystrøm, Sven Erik
3 Consonni, Simone
4 Ferrari, Roberto
5 Ganna, Filippo
6 Riabushenko, Alexandr
7 Troia, Oliviero

Team Katusha Alpecin

11 Zabel, Rick
12 Cras, Steff
13 Kišerlovski, Robert
14 Kittel, Marcel
15 Mathis, Marco
16 Politt, Nils
17 Spilak, Simon

Lotto Soudal

22 Hofland, Moreno
23 Lambrecht, Bjorg
24 Mertz, Rémy
25 Naesen, Lawrence
26 Shaw, James
27 Wouters, Enzo

Team Sunweb

31 Matthews, Michael
32 Bauhaus, Phil
33 Fröhlinger, Johannes
34 Geschke, Simon
35 Hindley, Jai
36 Theuns, Edward
37 Walscheid, Max

Quick-Step Floors

41 Gaviria, Fernando
42 Plus, Laurens De
43 Declercq, Tim
44 Jakobsen, Fabio
45 Lampaert, Yves
46 Martinelli, Davide
47 Richeze, Maximiliano

Team Dimension Data

51 Boasson Hagen, Edvald
52 Dlamini, Nic
53 Ghebreigzabhier, Amanuel
54 Kudus, Merhawi
55 Pauwels, Serge
56 Slagter, Tom-Jelte
57 Thomson, Jay

Bora - Hansgrohe

61 Buchmann, Emanuel
62 Ackermann, Pascal
63 Bennett, Sam
64 Kennaugh, Peter
65 Mühlberger, Gregor
66 Poljanski, Pawel
67 Saramotins, Aleksejs

Trek - Segafredo

71 Rast, Grégory
72 Beppu, Fumiyuki
73 Bernard, Julien
74 Conci, Nicola
75 Daniel, Greg
76 Frame, Alex
77 Gogl, Michael

Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini

81 Lobato, Juan José
82 Canola, Marco
83 Grosu, Eduard
84 Hatsuyama, Sho
85 Kobayashi, Marino
86 Marangoni, Alan
87 Tizza, Marco

AG2R La Mondiale

91 Naesen, Oliver
92 Bagdonas, Gediminas
93 Barbier, Rudy
94 Duval, Julien
95 Gallopin, Tony
96 Gougeard, Alexis
97 Vandenbergh, Stijn

Bahrain - Merida

101 Gasparotto, Enrico
102 Agnoli, Valerio
103 Arashiro, Yukiya
104 Bole, Grega
105 García Cortina, Iván
106 Pibernik, Luka
107 Wang, Meiyin

Roompot - Nederlandse Loterij

111 Weening, Pieter
113 Gerts, Floris
114 Meijers, Jeroen
115 Riesebeek, Oscar
116 Ginneken, Sjoerd van
117 Goethem, Brian van

Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team

112 Ariesen, Tim

Aqua Blue Sport

121 Kreder, Michel
123 Fenn, Andrew
124 Gate, Aaron
125 Hansen, Lasse Norman
126 Koning, Peter
127 Pedersen, Casper

Without team

128 Brammeier, Matt

Wanty - Groupe Gobert

131 Pasqualon, Andrea
132 Antonini, Simone
133 Backaert, Frederik
134 Baugnies, Jérôme
136 Smith, Dion
137 Vanspeybrouck, Pieter
138 Eiking, Odd Christian

Cofidis Solutions Crédits

141 Bouhanni, Nacer
142 Claeys, Dimitri
143 Simon, Julien
144 Soupe, Geoffrey
145 Teklehaimanot, Daniel
146 Staeyen, Michael Van
147 Vanbilsen, Kenneth

Sport Vlaanderen - Baloise

151 Hecke, Preben Van
152 Declercq, Benjamin
153 Deltombe, Kevin
154 Sprengers, Thomas
155 Gestel, Dries Van
156 Rooy, Kenneth Van
157 Verwilst, Aaron

Team Fortuneo - Samsic

161 Vachon, Florian
162 Bonnamour, Franck
163 Feillu, Brice
164 Gérard, Arnaud
165 Ledanois, Kevin
166 Lunke, Sindre
167 Moinard, Amaël

WB Aqua Protect Veranclassic

171 Jules, Justin
172 Deruette, Thomas
173 Kirsch, Alex
174 Mortier, Julien
175 Peyskens, Dimitri
176 Spengler, Lukas
177 Warnier, Antoine

CCC Sprandi Polkowice

181 Kump, Marko
182 Antunes, Amaro
183 Koch, Jonas
184 Owsian, Lukasz
185 Paluta, Michał
186 Stosz, Patryk
187 Tratnik, Jan

Verandas Willems - Crelan

191 Bie, Sean De
192 Bondt, Dries De
193 Duijn, Huub
194 Livyns, Arjen
195 Steels, Stijn
196 Tanner, David
197 Waeytens, Zico

Gazprom - RusVelo

201 Trusov, Nikolay
202 Arslanov, Ildar
203 Boev, Igor
204 Firsanov, Sergey
205 Kozonchuk, Dmitriy
206 Lagutin, Sergey
207 Nych, Artem